Dış taraftan yalıtım

Dış Taraftan Isı Yalıtımı – Mantolama Faydaları

Dış taraftan ısı yalıtım (mantolama) faydaları

EPS ısı yalıtım levhalarının, yapı elemanının dış yüzeylerine ısı köprüleri oluşturmayacak şekilde kesintisiz olarak ve levhalar arasında boşluk kalmayacak şekilde kaplanması ile gerçekleştirilen ısı yalıtım sistemidir.

Dış Taraftan Yalıtım

Dış Taraftan Yalıtım

Ülkemizde yeni uygulamaya başlanan bu sistem dış ülkelerde yaygın şekilde yıllardır uygulanmaktadır.Bu sistem yapı fiziği yönünden en uygun sistem olup, ısı yalıtım (mantolama) levhaları tüm binayıdışardan bir manto gibi sarması nedeniyle kesintisiz ısı yalıtımı sağlar. Isı köprüleri mininum değerde tutulmaktadır, hatta yok sayılabilir.Tüm yapı elemanları atmosfer etkilerinden korunur;binanın ömrünü uzatır. Taşıyıcı elemanları korozyondan korur. Isıtma sisteminin kısa süreli kapatılması halinde (geceleri), iç ortam sıcaklığının düşmesini önler.(Konut, ofis vb sürekli veya kısa aralıklarla sürekli kullanılan binalarda önemlidir) Yazın aşırı ısınmayı önler. Su buharının kesit içinde yoğuşma riski en azdır.(Isı yalıtım malzemesinin buhar direncinin düşük olması tercih sebebidir) Yapı fiziği hasarlarının önemli bir bölümü, dışardan ısı yalıtımı uygulamaları ile engellenebileceği gibi; mevcut hasarların onarımında da en etkin ve kalıcı uygulama olmaktadır. Dış taraftan yalıtım sistemi, yeni yapılara uygulandığı gibi mevcut binalara da kolayca uygulanır. Uygulama sırasında tüm işler bina dışında gerçekleşir, içeriye işçi girmez, bina sakinleri rahatsız olmaz. Dış taraftan yalıtımın uygulanması için tüm cepheye iskele kurulması gerekir, özel yapıştırı cılara ve uzman uygulama ekibine ihtiyaç vardır. Maliyeti de biraz yüksektir.

Duvarların ısı yalıtımında tercih edilmesi gereken doğru çözümdür. Hesaplamalar, tüm konutların standart ve yönetmeliklere uygun olarak yalıtılması durumunda, ülkemizin yılda yaklaşık 3 milyar dolar tasarruf yapacağını göstermektedir. Bu tasarrufun eğitim, sağlık vb. zorunlu ihtiyaçlarımıza aktarılacağını göz önüne aldığımızda, yalıtımın toplumsal refahımız için de önemli katkılarının olacağı bir gerçektir. Isı yalıtımı, binaların daha az yakıtla ısıtılmasını sağlayacağından, atmosfere yayılan karbondioksit (CO2), kükürtdioksit (SO2) ve diğer zararlı gazlar da azalmış olur.

Böylece atmosferde oluşan sera etkisi, küresel ısınma ve İklim değişikliği ile mücadeleye de katkıda bulunur.Dünyanın ısınması kutuplardaki buzulların erimesine ve İklim değişikliklerine yol açmakta, buna bağlı olarak doğal Hayat giderek yok olmaktadır.

Dış Cephe ısı izolasyon sistemleri Ekonomiktir, Çevrecidir, Konforludur, Estetiktir, Dirençlidir, Güvenlidir.

Yönetmeliklere uygun yapılacak ısı yalıtımı, ısınma veya serinleme amacıyla yaptığımız harcamalardan ortalama % 40 ila % 50 tasarruf ederek yazın serinlemeye, kışın da daha iyi ısınmaya imkan sağlar.

 Dengeli oda sıcaklıkları yaratarak, konforlu ve sağlıklı mekanlar oluşturur.
Evlerde küflenme, siyah leke ve mantar oluşmasına neden olan yoğuşmayı (terlemeyi) önler.
Isı yalıtımı ile ayrıca yakıt tüketimi ve dolayısı ile atık gazlar azaltılarak çevre korumasına katkıda bulunulur.

Uygulama için tüm cepheye iskele kurulması gerekir ve kalifiye ekip ile uygulanmalıdır.

Arslangünoğdu Mimarlık olarak yıllardan beri süregelen sektörel tecrübe ve profesyonel ekibimizle Cephe Sistemleri, Mimarlık ve İnşaat alanlarında çözüm odaklı projeler sunuyor, Kurumsal Çözüm Ortağınız olarak hizmet veriyoruz. Bahçeşehir Mimarlık, Bahçeşehir Cephe Sistemleri, Bahçeşehir İnşaat

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*