Prefabrik Ev Nedir?

Prefabrik Ev Nedir?

Prefabrik Ev Nedir?

Prefabrik ev kolay kurulumu, betonarme yapılara göre uygun fiyatlı oluşu ve kısa sürelerde tamamlanması ile son dönemlerde popüler konut türlerinden birisi olarak kabul görüyor. Temel olarak bu evler hazır haldedir ve hazırlandıkları üretim alanından sonra kullanılacaklara alana nakledilerek kısa süre içinde kullanıma hazır hale gelirler.

Prefabrik Ev Nedir?

Prefabrik Ev Nedir?

Prefabrik Ev Özellikleri Neler?

Prefabrik ev pencere, duvar gibi tüm parçalarının fabrikada üretildiği ve temel kazılmadan kullanıma hazır olan evlerdir. Genel olarak tek veya çift katlı olarak yapılır. Her ne kadar isminde ev geçiyor olsa da ofis veya restoran – kafe gibi işletmelerin kullanımına da uygundur. Betonarme evlerde olduğu gibi prefabrik yapılar ses ve ısı yalıtımı sunar, tuvalet ve banyo bulundurur, gerekli elektrik ve sus tesisatının kurulumunu olanaklı kılarlar.

Prefabrik Yapı

Prefabrik Yapı

Yerleşim planına göre tasarlanabilen bu evler istenildiği zaman bulunduğu yerden sökülerek yeni bir alana da götürülebilir. Özellikle ev sahibinin taleplerine göre tasarlanabilmesi kullanım açısından önemli avantajlar yaratmaktadır. Genel olarak bir hafta gibi bir süre içinde kullanıma hazır hale gelmektedir. Bunun dışında başka bir inşaat süreci gerektirmediğinden ekonomik çözümler sağlar. Ortalama olarak kullanılan malzeme kalitesine göre kullanım ömrü de 40 ila 60 yıl arasındadır.

Prefabrik Ev Nasıl Yapılır?

Prefabrik ev yapmak için bu alanda hizmet veren firmalardan hizmet alınmalıdır. Arslangündoğdu Mimarlık Cephe Sistemleri sağladığı prefabrik hizmeti ile hayal ettiğiniz evin gerçeğe dönüşmesini sağlıyor. Evin istenen tasarım detaylarının yanında arazide kullanmak için de belirlenmiş olan imar kurallarına uygunluk taşıması gerekir. 3194 numaralı İmar Kanunu kapsamında belirlenen bu düzenleme evin kurulacağı alanın tapu belgesini veya muvafakatnamesini gerektirir.

Prefabrik Yapı

Prefabrik Yapı

Bunun yanında elektrik, su ve kalorifer tesisatı projelerinin de belediyeye verilmesi gerekir. Ayrıca statik proje ve röperli kroki de yine proje detayları arasında yer alır. Prefabrik evin konumlandırılacağı arazinin her durumda imarlı olması ise beklenmez. Bazı şartların sağlanması halinde imarsız arsaya da yapılabilir. İmarsız arsaya prefabrik yapı yapımı için temel şart ise arsanın yola cephesinin olmasıdır. Ayrıca imarsız arsaya en fazla 250 metrekare büyüklüğünde prefabrik yapı yapılabilmektedir.

Arslangünoğdu Mimarlık olarak yıllardan beri süregelen sektörel tecrübe ve profesyonel ekibimizle Cephe Sistemleri, Mimarlık ve İnşaat alanlarında çözüm odaklı projeler sunuyor, Kurumsal Çözüm Ortağınız olarak hizmet veriyoruz. Bahçeşehir Mimarlık, Bahçeşehir Cephe Sistemleri, Bahçeşehir İnşaat

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*