kapaka kompakt laminant

Kompakt Cephe Kaplama Sistemi Nedir?

Kompakt laminat cephe sistemi 4 çeşit sistemden oluşmaktadır. Bunlardan Akraflı sistem; alüminyum düşey ve yatay taşıyıcılar üzerine 8mm. veya 10mm. Kompakt laminat panellerin, arka yüzlerine vidalanan alüminyum agraf aparatları ile asılması yöntemi ile uygulanır. Bu yöntem özellikle çok katlı binaların cephelerinin kaplanmasında yaygın olarak kullanılır.

Kompakt cephe kaplama

Kompakt Cephe Kaplama Sistemi

Kompakt Laminat Alt Konstrüksiyon Sistemi; bina dış kabuğuna estetik bir görünüm kazandıran kompakt laminat plakaların, binaya güvenli bir şekilde monte edilmesini sağlayan alüminyum profillerden oluşmaktadır. Homojen özellikte cephe giydirme levhaları olan kompakt laminat paneller, termosetting reçine emdirilen çok sayıda kraft tabakasının ön ve arka yüzeyine UV- melamin esaslı dekor tabakasının gelmesiyle, yüksek ısı (170°C) de preslenmesi sonrasında meydana gelir. Panellerin üst katmanı belirli bir program çerçevesinde seçilmiş tonlarla renklendirilmiştir.

Kompakt laminat cephe sistemi diğer bir uygulama şekli perçinli sistem alüminyum düşey taşıyıcılar üzerine 6mm. veya 8mm. compact laminat panellerin, seçilen panellerin renginde perçinler ile tekniğine uygun sabitlenmesi ile uygulanır. Sistem mekanik, hızlı uygulanabilir sağlam yapısı ve ekonomik oluşu nedeni ile geniş açıklıklara sahip yapıların cephe kaplamalarında tercih sebebidir.

Kompakt cephe kaplama 4

Kompakt Laminat cephe kaplama sistemi ile giydirilmiş binalarda, bina yüzeyi ile kaplama tam olarak ayrıldığından, max. düzeyde havalandırma sağlandığı gibi rutubet, ısı kaybı ve ısı farklılıkları da önlenmiş olur. Geniş renk ve desen seçeneği ve doku seçeneği vardır. Kompakt laminat cephe kaplama sistemi ile bina nefes alacak şekilde kaplanır, yağmur suyunun içeri girmesi minimize edilir ve kondenzasyon suyunun kolaylıkla atılımı sağlanır. Farklı uygulama biçimlerine olanak veren alüminyum alt konstrüksiyon sistemi ile kompakt laminat kullanarak cephelerde farklı ve yeni görünümler elde etmek mümkün olmaktadır.

Kompakt laminat cephe sistemi diğer bir uygulama şekli de yapıştırmadır. Sistem alüminyum düşey taşıyıcılar üzerine 6mm. veya 8mm. kompakt laminat panellerin, dış cephe koşulları için üretilmiş panel yapıştırıcı sistemleri kullanılarak uygulanır. Sistem kreatif tasarımların hayata geçirilebilmesi için uygun, hızlı uygulanabilen tekniği ile en yaygın tercih edilen uygulama yöntemidir.

Kompakt cephe kaplama 3

Kompakt laminat cephe sistemi diğer bir uygulama şekli yalı baskıdır. Sistem alüminyum kutu profil veya ahşap karkas üzerine, gizli vida veya perçin sistemi ile uygulanır. Birbirinin üzerine binen yatay parçalardan oluşur ve su izolasyonu konusunda en etkili sistemdir. Yalı baskı tekniği, daha çok müstakil ve çok katlı olmayan yapıların cephelerinde kullanılan bir yöntemdir.

Kompakt laminat cephe sisteminde ürün kalınlıkları 4mm’den 30mm’e kadar çıkabilen, tek yüzü ya da çift yüzü dekoratif kağıt ile kaplı kendi kendini taşıyabilen HPL kaplama malzemesidir.

Kompakt cephe kaplama 2

Yapıştırma sisteminin uygulanması için malzemenin her iki yüzeyininde aynı özelliklerde, olması gerekmektedir. Çift yüzü desen kağıtlı, dış etkilere karşı dayanıklı plastik laminat. Dış cephe kompakt laminatları bir çok kraft kağıdının üst üste gelmesi ve bu kağıtlara yüksek basınç ve ısı altında özel reçine emdirilmesiyle elde edilmiş özel panellerdir. Kompakt laminat; alüminyum cephe panellerine göre çok daha sağlam bir malzemedir. Darbelere karşı direnci yüksektir, çizilme ve kırılma riski yoktur. Rengini ve formunu çok uzun süre muhafaza edebilir. 6 mm kalınlık ve SikaTack Panel yapıştırma sistemi en ideal çözümdür.