Aluminyum Kupeste 1024x773 1

Çelik Takviyeli Giydirme Cephe Sistemi Nedir?

Çelik takviyeli giydirme cephe sistemi alüminyum profillerin üzerine, projede istenen ısı yalıtım değeri, renk ve kalınlığa göre seçilen ısıcamın takozlama şartlarına uygun olarak yerleştirilmesini takiben düşey elemanların fitil ve kapak montajı yapılıyor, yatay cam derzlerinin silikon yapıştırma ve izole etme işleminin yapılması ile montaj tamamlanıyor.

Çelik Takviyeli Giydirme Cephe Sistemi

Çelik takviyeli giydirme cephe sistemi cam ve polikarbonat levha uygulanabilme imkanına sahiptir. Çelik takviyeli giydirme cephe sistemi, geniş bir ürün yelpazesine sahip olduğu kadar aynı zamanda ekonomiktir. Çelik takviyeli cephe sistemi, kat yüksekliği ve aks açıklığı fazla olan cephelerin çözümünde idealdir. Çelikle bir çok açıklıklar rahatlıkla geçilirken alüminyumun statik değerleri belli bir yüksekliğin üstünü kaldırmıyor. Bu durumda çelik kolonlar üzerine montajı yapılan bu sistem ile cephe oluşturulmaktadır. Bu sistem çelik konstrüksiyon ile yapılan yüksek katlı binalar için uygun olmaktadır.

Celik takviyeli giydirme cephe sistemleri 1 300x279 1

Çelik takviyeli cephe sistemi, kat yüksekliği ve aks açıklığı fazla olan cephelerin çözümünde idealdir. Çelikle bir çok açıklıklar rahatlıkla geçilirken, alüminyumun statik değerleri belli bir yüksekliğin üstünü kaldırmıyor. Bu durumda çelik kolonlar üzerine montajı yapılan bu sistem ile cephe oluşturulmaktadır. Bu sistem çelik konstrüksiyon ile yapılan yüksek katlı binalar için uygun olmaktadır.

Çelik takviyeli giydirme cephe sistemi; büyük açıklıkların geçilebilmesi için tasarlanmış, uygulaması ve imalatı pratik bir sistemdir. Çelik takviyeli giydirme cephe sistemi çoğunlukla tercih edilen ve çözüm sağlanan proje tipleri, havaalanları, otel lobileri gibi kat yüksekliği olan bölgelerde rüzgar, deprem gibi şartlarda cephelerin esnememesi ve kırılmaması için ideal bir cephe sistemidir.

Çelik takviyeli cephe sistemi, taşıyan çelik alt konstrüksiyonları kapatabilmek için uygun iç kapak alternatifleri vardır.

Celik takviyeli giydirme cephe sistemleri 300x187 1

Çelik takviyeli giydirme cephe sistemi alüminyum profillerinde bulunan kondens kanalları sayesinde hem sistem içerisindeki yoğuşmaları ve su sızmalarını hem de iç cam yüzeyinde oluşabilecek yoğuşma sularını dışarı atabilecek yapıya sahiptir.

Çelik takviyeli giydirme cephe sistemi doğal ışığı kullanarak aydınlık mekanlar yaratmak amacıyla dizayn edilmiştir.

Çelik takviyeli giydirme cephe sistemi kondens kanallı ve kanalsız olarak uygulanabilir.

Çelik takviyeli giydirme cephe sisteminin tasarımı estetik ve yaratıcılığa açıktır. Çeliğin şekil alma olanağı sınırsız olduğundan taşıyıcı yapı pek çok türde yapılabilir. Taşıyıcı yapıda çelik çok çeşitli şekillerde kullanılabilir. Yapısal çelik fabrikada çok değişik şekillerde işlenebildiğinden tasarımcılar için sınırsız yaratıcı olanaklar sağlar. Uluslararası ödül alan yapıların çoğunun çelik taşıyıcılı yapılar olması, rastlantı değildir.

Celik takviyeli giydirme cephe sistemleri 2 234x300 1

Çelik takviyeli giydirme cephe sistemi her konumda açılır kanatlar yapılabilmekte ve bu kanatlara motorlu mekanizmalar konularak sensörlü veya manuel olarak havalandırmayı ve duman tahliyesini otomatik olarak yapılabilmektedir.

Çelik takviyeli giydirme cephe sistemi yatayda ve düşeyde kapaklı uygulanabileceği gibi düşey kapaklı yatay silikon olarak da uygulanabilir.

Sisteme farklı kombinasyonlarda cam takılabilmekte yine farklı kapak ve conta tasarımı ile su sızdırmazlık ön plandadır.

Çelik takviyeli giydirme cephe sistemi üretim ve montaj aşaması şöyledir;

Ana taşıyıcı çelik konstrüksiyon üzerine alüminyum profiller kullanılarak ikinci bir karkas oluşturulur. Bu karkasın içerisine uygun ölçülerdeki cam veya opak malzemeler adapte edilir.Geçilen açıklıklara bağlı olarak ana taşıyıcı çelik konstrüksiyon olmaksızın alüminyum profillerle de sistem çözümleri yapılabilmektedir. Işıklıklarda kar, rüzgâr ve hareketli yükler ilgili normlara ve yerel yönetmeliklere bağlı olarak hesaplanır.