alüminyum kompozit panel kaplama

Dış Cephe Sistemleri Gereksinimlerinin Bileşenlere Göre Karşılaştırılması

Gereksinimlerin Bileşenlere Göre Karşılaştırılması

Giydirme cam cephelerde en önemli bileşen olan ana profil, ısı korunumu, taşıyıcılık, gürültü kontrolü, genleşme ve hareketler, temizlik ve bakım, estetik ve yapım-montaj gereksinimlerini karşılamak amacıyla baskı profilli sistemler (konvensiyonel cam cepheler), taşıyıcı macunlu sistemler (strüktürel silikonlu), noktasal bağlantılı sistemler (spider) ve karma sistemlerde yer almaktadır.

Alüminyum Kompozit Panel Kaplama

Alüminyum Kompozit Panel Kaplama

Bir diğer bileşen olarak dış ve iç contalar, ısı korunumu, su sızdırmazlık, gürültü kontrolü, temizlik ve bakım ile yapım-montaj gereksinimlerini karşılamak amacıyla noktasal bağlantılı sitemler dışında diğer üç sistemde kullanılmaktadır. Önemli öğelerden biri olan çift cam birimi, ısı korunumu, gürültü kontrolü, ışık geçirgenliği, renk ve ışık yansıma, yangın korunumu ve güvenlik, temizlik ve bakım, estetik ile yapım-montaj gereksinimlerini karşılamak amacıyla dört sistemde de ortak olarak kullanılan bileşendir. Isı kesici (ısı bariyeri) noktasal bağlantılı (spider) sistemler dışında diğer üç sistemde de kullanılmaktadır. Bu bileşenin görevi ise; ısı korunumu, su sızdırmazlık, yangın korunumu ve güvenlik ile yapım-montaj gereksinimlerini karşılamaktır. Bir diğer öğe olan baskı profili yalnızca baskı profilli sistemlerde kullanılmaktadır. Bu bileşenin görevi ise; su sızdırmazlık, genleşme ve hareketler ve yapım-montaj gereksinimlerini karşılamaktır. Dış ve iç ek profiller, baskı profilli sistemler (konvensiyonel cam cepheler), taşıyıcı macunlu sistemler (strüktürel silikonlu), noktasal bağlantılı sistemler (spider) ve karma sistemlerde ortak olarak kullanılan bileşenlerdendir. Strüktürel silikon (taşıyıcı macun) bileşeni taşıyıcı macunlu (strüktürel silikonlu) ve karma sistemlerde su sızdırmazlık, genleşme ve hareketler ile yapım-montaj gereksinimlerini karşılayan öğedir. Gereksinimlerin bileşenlere göre karşılaştırılması çizelge 5.1’ de şematize edilmiştir.Çizelge formatı Aygün, M. ‘nin (1996) ‘Giydirme Cephelerde Sistem Seçimi’ adlı çalışmasından yararlanılarak oluşturulmuştur.

Arslangünoğdu Mimarlık olarak yıllardan beri süregelen sektörel tecrübe ve profesyonel ekibimizle Cephe Sistemleri, Mimarlık ve İnşaat alanlarında çözüm odaklı projeler sunuyor, Kurumsal Çözüm Ortağınız olarak hizmet veriyoruz. Bahçeşehir Mimarlık, Bahçeşehir Cephe Sistemleri, Bahçeşehir İnşaat

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*