Başlıksız 1 3

Mastik Taşıyıcılı Giydirme Cephe Sistemleri

Mastik Taşıyıcılı Giydirme Cephe Sistemleri

Mastik taşıyıcılı sistemler genel olarak strüktürel silikonlu giydirme cephe adıyla bilinmekte ve kullanılmaktadır.

Mastik Taşıyıcılı Giydirme Cephe Sistemleri Cam cama da denilen mastik taşıyıcılı1 giydirme cephe sistemleri son yıllarda sıkça tercih edilen uygulamalardır. Bu sistemde cam cama birleşimlerle sürekli cam alanları yaratılır. Düşey ve yatay profillerden oluşan giydirme cephe gövdesine daha önce fabrikada hazırlanmış olan cam paneller alüminyum klipsler yardımıyla monte edilmektedir. Her eleman köşeleri kaynak yapılarak mütemadiliği sağlanan çerçeve fitiller ile ana taşıyıcı konstrüksiyona bağlanır, böylece maksimum su sızdırmazlığı sağlanır.

Cam panellerin hazırlanmasında; özel tasarımlı ekstrüze alüminyum profilden çerçeve oluşturulur. Bu çerçeveye cam norton bant ve özel bileşenli, taşıyıcı nitelikli strüktürel silikonla yapıştırılır. Bu özel silikonun yapışabilmesi için sürüldüğü alanda bulunan alüminyum profilin fiksajsız olması gerekmektedir. Yani alüminyum profil, mastiğin tutunabileceği dokuya sahip olmalıdır. Yapıştırma işleminin yapıldığı ortamlar fabrikada özel olarak hazırlanmış, tozdan arındırılmış, klimalı yerler olmalıdır. Mastik camla profil arasında özel makinalarla sıkılmalı, ancak bu işlem yapılmadan önce cam norton bant yardımıyla profile sabitlenmelidir. Cam paneller fabrikada bir süre bekletilmeli daha sonra şantiyeye sevk edilmelidir. Fabrikada hazırlanan cam paneller sayesinde hızlı montaj yapılmaktadır. Giydirme cephe uygulamasında mimarın ve işverenin estetik taleplerine uygun sistem seçilmelidir. Sistemlerin görünüşlerine göre farklılıkları a şağıda karşılaştırmalı olarak yer almaktadır.

Şekil 3.8: Giydirme cephe sistemlerinde görünüş alternatifleri

Şekil 3.8: Giydirme cephe sistemlerinde görünüş alternatifleri

Tablo 3.2: Alüminyum Giydirme Cephe Sistemlerinin Görünüşlerine Göre       Karşılaştırılması

Tablo 3.2: Alüminyum Giydirme Cephe Sistemlerinin Görünüşlerine Göre Karşılaştırılması

Arslangünoğdu Mimarlık olarak yıllardan beri süregelen sektörel tecrübe ve profesyonel ekibimizle Cephe Sistemleri, Mimarlık ve İnşaat alanlarında çözüm odaklı projeler sunuyor, Kurumsal Çözüm Ortağınız olarak hizmet veriyoruz. Bahçeşehir Mimarlık, Bahçeşehir Cephe Sistemleri, Bahçeşehir İnşaat

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*