mantolama1

Mantolama’da En Kaliteli Malzeme ve En İyi Markalar Hangileri

Mantolama’da En Kaliteli Malzeme ve En İyi Markalar Hangileri

Yalıtım sektörü içerisinde mantolama önemli bir yere sahiptir. Mantolama’da dıştan yapılan bir yalıtım olup, ısı alış verişlerinde kaybın en aza indirgenmesi amaçlanmaktadır. Mantolama’da temel amaç kışın sıcaklığın korunması yazın ise soğuk havanın bina içerisinde muhafaza edilmesidir. Yani daha açık bir tabir ile mantolama ile ısı kayıpları en aza indirilmektedir.

Mantolama

Mantolama

Mantolama yalnızca maddi açıdan değil, kaynakların kullanımı açısından da uzun vadede oldukça fazla yararı olan bir sistemdir. Bu yazımızda mantolama da en iyi malzeme hangisidir, mantolama da en iyi markalar, mantolama da en iyi marka hangisi konuları hakkında bilgiler sunacağız.

Mantolama’da en iyi malzeme hangisidir?

Bütün ısı yalıtım malzemeleri kullanıldıkları alana ve amaca göre farklı avantaj ve dezavantajlara sahiptir. Çoğunlukla mantolama konusunda telafuz edilen XPS ve EPS sistemleri aynı yoğunlukta birbirine yakın ısı yalıtım değerlerine sahiptir. Ancak düşük yoğunlukta malzemelerin kullanılacağı yerlerde XPS kullanılamamaktadır. Her iki türü farklı başlıklar altında incelemek gerekirse;

Isı iletkenliği bakımından;

mantolama nedirEPS’de ısı iletkenliği yoğunluğa bağlı olarak değişmektedir. EPS’de yoğunluk arttıkça ısı iletkenliği azalmaktadır. Şişirici gaz olarak pentan gazı kullanılmaktadır. Doğa dostu olan bu gaz herhangi bir çevre kirliliğine de yol açmamaktadır.
XPS’de ısı iletkenliği şişirici gaza bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bu malzeme içerisinde CFC adı verilen ozona zarar veren en düşük şişirici gaz kullanılmaktadır. Bu nedenle birçok Avrupa ülkesinde bu gazların kullanımı kısıtlanmış ya da tamamen yasaklanmıştır.

Direnç Faktörü bakımından;

EPS’nin buhar direnci geniş bir aralık içerisinde yer alırken XPS’nin buhar direnci genellikle daha yüksektir. Bu nedenle XPS ürünleri dışarıdan ısı yalıtım amacıyla kullanılmamalıdır. Bu anlamda EPS hem ısı hem de buhar direnci açısından en uygun yalıtım malzemesi olarak öne çıkmaktadır.

Mantolama’da en iyi markalar

Mantolama, ülkemizde henüz yeni, yeni oturmaya başlamış bir sistemdir. Yasalarla da mantolamanın zorunlu hale getirilmesi, mantolama’da en iyi marka hangisi sorusunun bir kez daha sorulmasına neden olmaktadır.

Mantolama’da en iyi marka hangisi?

Mantolama

Mantolama

Sizler için mantolama’da en iyi markaları araştırdık ve bir liste hazırladık. İşte mantolama’da en iyi markalar…
•IZOCAM
•GESER PAREX
•MARSHALL THERMO
•CAPATECT DALMAÇYALI
•L’ COUPON
•POLİSAN
•FİLLİ BOYA
•WALBORD
•ANKAPOR
•ODE

Bilgilendirme amacı ile yazılmış olup belli başlı piyasada ismi duyulmuş mantolama malzemesi markalarını sıraladık. Sıralama gelişigüzel verilmiştir. Her biri kalitesini kanıtlamış markalardır. Bunun dışında yeni çıkan kalitesine güvenilen markalar olduğunda bu listeye eklenecektir.

Arslangünoğdu Mimarlık olarak yıllardan beri süregelen sektörel tecrübe ve profesyonel ekibimizle Cephe Sistemleri, Mimarlık ve İnşaat alanlarında çözüm odaklı projeler sunuyor, Kurumsal Çözüm Ortağınız olarak hizmet veriyoruz. Bahçeşehir Mimarlık, Bahçeşehir Cephe Sistemleri, Bahçeşehir İnşaat

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*