Login

Lost your password?
Don't have an account? Sign Up
dübelleme 2

Dış Cephe Mantolama

Mantolama Nedir?

Binalarda ısı yalıtımı için içten, dıştan ve sandviç duvar olmak üzere 3 farklı yöntem uygulanır. Isı köprülerinin oluşumunu önlemek ve yalıtımın sürekliliğini sağlamak için yapılan en iyi uygulama mantolama uygulamasıdır. Dış cephe mantolama uygulaması yapı fiziği açısından en uygun olan ısı yalıtım sistemidir. Mantolama mevsim şatlarına göre ısı kayıp ve kazançlarını engellemek için bina dış kabuğunun ısı yalıtım malzemeleri ile kaplanmasıdır. Teknik olarak ise ısı köprüsü oluşturmadan gerekli ısı iletim katsayısına ulaşmak için bina dış yüzeyine yapılan ısı izolasyonudur.

Mantolama da Kullanılan Malzemeler ve Çeşitleri Nelerdir?

Mantolama’da kullanılan malzemeler ve mantolama çeşitleri, bu hizmeti almak isteyen birçok kişinin kafasını karıştırmaktadır. Öyle ki teknik terimleri içeren bu malzemeler, bazı firmalar tarafından süslenerek farklı şekillerde tarif edilmektedir. Bu yazımızda mantolama da kullanılan malzemeler, mantolama malzeme çeşitleri, mantolama ürünleri, dış cephe mantolama malzemeleri gibi sorulara cevaplar bulabilirsiniz.

Mantolama – Isı Yalıtım Elemanları

Mantolama’da kullanılan tüm malzemeler ve kullanım alanları hakkında geniş bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

1.Mantolama Levhaları ( EPS-XPS)

Isı Yalıtım Levhası

Isı Yalıtım Levhası

Her iki maddede petrolden elde edilip beyaz ve renkli olmak üzere ikiye ayrılır. Genellikle birçok kişi karbon gazı ile şişirilmiş EPS mantolama levhalarını tavsiye etmektedir. Hava alır ve bina ömrünü uzatır.

Ancak kullanılacak malzemenin %100 karbonlu olması gerekmektedir. Karbon, ısıl ışınların yansıyarak ısı iletkenliğinin azalmasını sağlamaktadır.

2.Isı Yalıtım Levhaları

Cam ya da taşın eritilerek lif haline getirildiği, liflerin bir arada tutulabilmesi amacıyla polimer bağlayıcıların kullanıldığı, açık gözeneklere sahip mantolama malzemelerine verilen genel addır. Taş yünü ve uygulaması oldukça zordur. Bu nedenle EPS kadar tercih edilmemektedir.

3.Mantolama yapıştırıcısı

EPS, XPS ve Taşyünü gibi yalıtım levhalarının, dış cephe ya da yatay yüzeye yapıştırılması amacıyla kullanılan polimer katkılı harçlara verilen addır.

4.Mantolama Dübeli

Dübelleme

Dübelleme

Mantolama levhalarının dış cephe ya da yatay yüzeylere fiziksel olarak tutturulması için kullanılan sert plastikten imal edilen tutucu gereçlerdir.

5.Donatı Filesi

Donatı filesi XPS, EPS ve Taşyünü gibi yalıtım levhalarının üzerine kaplanan sıvıda görülebilecek gerilmeleri ve çatlamaları önlemek amacıyla kullanılan cam elyaftan dokunmuş sıva fileleridir.

6.Isı Yalıtım Levhası Sıvası

Mantolama Levhalarının yüzeyde düzgün ve kesintisiz birleştirilmesiyle oluşan yüzeyin fileyle birlikte sıvanması sırasında kullanılan malzemedir.

7.Köşe Profili

Köşe Profili

Köşe Profili

Fileli, damlalı, denizlik, su basman, dilatasyon gibi çeşitleri bulunan profil tipleri, çeşitli sızma, fiziksel zararlar, çatlama ve aşınma gibi sorunları önlemek amacıyla kullanılan malzemelerdir.

8.Yalıtım Bandı

Özellikle köşe profili ve dış cephe mantolama malzemelerinin birleşiminde kullanılan bu bantlar bağlantı kesitlerinde çatlakları önlemek amacıyla kullanılmaktadır.

9.Plastik Kama

Su basman profillerin duvar ile mesafesini dengelemek amacıyla kullanılan malzemelerdir.

BENZER KONULAR

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*
*