Dış Cephe Kaplama ve Mantolama Aynı mı?

Dış Cephe Kaplama ve Mantolama Aynı mı?

Dış Cephe Kaplama ve Mantolama Aynı mı?

Dış cephe kaplama binalara yeni bir görünüm katmak için günümüzün popüler uygulamalarından birisidir. Farklı malzemelerden yapılabilen kaplamalar bu sayede binanın genel yapısına ve kullanıcı isteklerine en iyi şekilde uyum gösterir. İzolasyon ya da mantolama ise sadece binanın ısı yalıtımının sağlanması için yapılır.

Dış Cephe Kaplama Nedir?

Dış cephe kaplama farklı malzemeler kullanılarak yapılmış halde bulunan binaya bir tür giydirme yöntemi ile yeni bir görünüm kazandırmaktır. Günümüzde kaplama için çok farklı yöntemler ve malzemeler bulunmaktadır. Alüminyum, ahşap, cam, çelik kaplama türleri en yaygın olarak kullanılan kaplama sistemleri arasında yer almaktadır. Bu sistemde bina ana yapısına yük oluşturmamaya dikkat edilerek kaplama için kullanılacak malzemeler yardımcı elemanlar ile tutturulmaktadır. Bunun sonucunda ise binanın çok pratik ve hızlı şekilde yeni görünümü sağlanmaktadır.

Cephe Kaplama

Cephe Kaplama

Dış cephe kaplamalar uzun ömürlü, bakımları kolay ve dayanıklı sistemlerdir. Özellikle binaya etkileyici bir estetik görünüm kazandırmakla kalmazlar, aynı zamanda binanın çevresel faktörlere karşı korunmasını da sağlarlar. Ayrıca ses ve ısı yalıtımı konusunda da destek sunarlar, rutubet oluşumunu engellerler. Binanın dış görüntüsünün tamamen yeni bir görünüme dönüşmesini sağlayan bu kaplama sistemler ev ve işyerleri için uygulanmaktadır.

Mantolama Nedir?

Mantolama ise binaya sadece ısı yalıtımı kazandırmak için yapılan uygulamadır. Mantolama malzemesi özel olarak üretilen strafor veya benzeri malzemelerden oluşmaktadır. Çeşitli yapıştırma uygulamaları ile binanın dış cephesine uygulanır. Sonrasında ise üstüne sıva uygulanır ve boya yapılarak tamamlanır. Burada temelde binanın dış görüntüsü değişmemektedir. Asıl amaç zaten estetik görünüm kazandırmak değil, ısı konusunda tasarruf sağlamaktır. Bu yüzden mantolama ısı tasarrufu için yapılırken dış cephe kaplama estetik görünüm katmak için yapılır.

Mantolama

Mantolama

Ancak Bahçeşehir Arslangündoğdu Mimarlık tarafından sağlanan dış cephe kaplama uygulamaları yalıtım açısından da desteklenebilir. Kaplama sistemleri de ısı ve ses yalıtımı konusunda başarılı sonuçlar vermektedir. Örneğin ahşap kaplamada olduğu gibi malzemesinin kendisi yalıtımı destekleyeceği gibi mantolama uygulamasıyla da birlikte yalıtım sağlanabilir. Bu bakımdan cephe kaplama uygulamaları hem hayal ettiğiniz estetik beklentileri karşılıyor hem de konforlu bir bina imkanı sağlıyor.

Arslangünoğdu Mimarlık olarak yıllardan beri süregelen sektörel tecrübe ve profesyonel ekibimizle Cephe Sistemleri, Mimarlık ve İnşaat alanlarında çözüm odaklı projeler sunuyor, Kurumsal Çözüm Ortağınız olarak hizmet veriyoruz. Bahçeşehir Mimarlık, Bahçeşehir Cephe Sistemleri, Bahçeşehir İnşaat

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*