Transparan Cephe Sistemleri Nedir

Transparan Cephe Sistemleri Nedir

Transparan Cephe Sistemleri Nedir?

Transparan cephe sistemleri yapıya özellikle estetik görünüm kazandırmak için çok etkilidir. Bu cephelerin uygulama amaçları mekanın gün ışığından en iyi şekilde yararlanmasını sağlamaktır. İç mekanın açığa çıkarılması ile bina içindekiler kendilerini daha mutlu hissedebilir. Genelde çalışan verimliliği açısından plaza, rezidans ve gökdelen gibi iş alanlarında tercih edilir.

Transparan Cephe Sistemleri Nedir

Transparan Cephe Sistemleri Nedir

Transparan Cephe Nasıl Uygulanır?

Transparan cephe sistemleri saydamlığın ön planda tutulduğu projelerde uygulanmaktadır. Taşıyıcı sistemler kullanılarak yapıya uygulanan bu sistemler özellikle modern bir görünüm katmak açısından son derece önemlidir.

Camdan oluşan bu sistemler ana taşıyıcı olarak genellikle çelik konstrüksiyondan oluşmaktadır. Aynı zamanda statik hesaplamalarının da yapılarak cam kolonlar ya da gergili çubuk sistemler de kullanılmaktadır. Sistemde camlar çelik strüktüre bağlanır ve rotiller yardımıyla dört kenardan camlar delinerek çelik konstrüksiyona eklenir.

Cam kalınları ise kullanım alanının genişliğine ve yüksekliğine göre ayarlanabilmektedir. Bu ayarlama statik hesaplamalar sonucunda yapılır. Aynı zamanda camların hava ve yağış geçirmemesi de sağlanmalıdır. Bunun için de sızdırmazlığın en iyi sağlanması adına camlar arasında yatay ve düşey olarak kalan derzlere ultraviyoleye yani güneş ışınlarına dayanıklı olan silikon çekilir.

Yatay kısımlarında herhangi bir taşıyıcı gerektirmeyen, cam dikme sehimleri ana strüktürde yer alan camlarla sağlanmaktadır. Dört tarafından delinmiş olan cephe camları ise paslanmaz rotiller aracılığıyla arka cam taşıyıcılara mekanik açıdan bağlandığından camların sağlamlığı sorunsuz olmaktadır. Bu tarz transparan sistemlerde camlar tek lamine veya çift lamine olmaktadır. Bahçeşehir Dış Cephe Arslangündoğdu Mimarlık tarafından sağlanan transparan cephe sistemleri binalara prestij ve gün ışığından yararlanma ile önemli avantajlar sunmaktadır.

Transparan Cephe

Transparan Cephe

Transparan Cephe Neden Tercih Ediliyor?

Transparan cephe sistemleri her şeyden önce estetik ve zengin bir görsellik kattıkları için tercih edilmektedir. Aynı zamanda modern mimari anlayışına uygun oldukları için modern yapıların tasarlanmasında sıklıkla kullanılmaktadır. Gün ışığının binanın iç alanlarına en iyi şekilde girmesini sağladığından bu cephe sistemi bina sakinlerinin de kendilerini enerjik ve iyi hissetmeleri üzerinde yine etkilidir. Ayrıca yalıtım açısından da kullanılan camlar temperli olduğu için avantaj sunmaktadır.

Arslangünoğdu Mimarlık olarak yıllardan beri süregelen sektörel tecrübe ve profesyonel ekibimizle Cephe Sistemleri, Mimarlık ve İnşaat alanlarında çözüm odaklı projeler sunuyor, Kurumsal Çözüm Ortağınız olarak hizmet veriyoruz. Bahçeşehir Mimarlık, Bahçeşehir Cephe Sistemleri, Bahçeşehir İnşaat

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*