Terra Cotta Cephe Kaplama Nedir?

Terra Cotta Cephe Kaplama Nedir?

Terra Cotta Cephe Kaplama Nedir?

Terra Cotta cephe kaplama sistemleri tek veya çift cidarlı olarak imal edilmektedir. Özellikle ileri teknoloji ürünleri oldukları için atmosferik etkilere karşı yüksek direnç göstermektedir. Bunun yanında binaya estetik bir görünüm sunduğu için de tercih edilmektedir.

Terra Cotta Cephe Kaplama

Terra Cotta Cephe Kaplama

Terra Cotta Cephe Kaplama Özellikleri

Terra Cotta cephe kaplama sistemleri bina gövdesine yerleştirilen, görünümüyle yenilikçi, çok uzun yıllar boyunca bakım gerektirmeden kullanılan, toz gibi durumlarda yağışlarla kendisini temizleyebilen, geri dönüşüm özelliği bulunduğundan ekolojik, maliyeti uygun ve istenen estetik etkinin yaratılması için ideal tasarım potansiyeli sunan cephe sistemleridir.

Terra Cotta kelime anlamı olarak pişmiş toprak anlamına gelmektedir ve doğal malzemelerden üretilmektedir. Bu kaplama tamamen doğal kilden üretilir ve yaklaşık olarak 1200 derece ısıda pişirilerek elde edilmektedir. Hava katmanlı yapısı sayesinde dekoratif ve tamamlayıcı etkiler sunar. Uzun yıllar boyunca bakım gerektirmeden sorunsuz şekilde kullanılması da cephe kaplaması açısından önemli avantajlar sağlar.

Terra Cotta

Terra Cotta

Bu paneller kilin yanı sıra yine doğal olan kaolen gibi malzemelerden üretilmektedir. Cephenin havalanmasını sağlayan, mimari tasarım olarak hayal edilenlerin gerçekleştirilmesini mümkün kılan özelliklere sahiptir. Binanın yapısına veya talep edilen renge göre farklı renklendirme seçeneklerinin de bulunması bu sistemi öne çıkarmaktadır.

Renkler üstelik toprağın kendi doğal renkleri ve farklı pişirme sıcaklıkları kullanılarak elde edilir. Yatay ve düşey olarak da döşenebildiği için tasarım çeşitliliği açısından da avantajlar yaratır. Bahçeşehir Arslangündoğdu Mimarlık tarafından sunulan Terra Cotta kaplamalar binalara yeni ve modern bir görünüm kazandırır.

Terra Cotta Kaplama Avantajları

Terra Cotta cephe kaplama avantajları şu şekilde sıralanabilir;

 • Çok düşük su emme oranına sahip olduğundan yağışlardan etkilenmez.
 • Dayanıklı yapısı ile uzun ömürlü kullanılır.
 • Rengi ilk günkü gibi görünür, güneş ışınlarından dolayı solma yapmaz.
 • Yüzeyde çatlaklar oluşmaz, deformasyon yaşanmaz.
 • Farklı iklim koşullarına uyum sağlar, dayanıklılık gösterir.
 • Bakım ve temizlik gerektirmediğinden zamandan ve maliyetten tasarruf sağlar.
 • Hızlı ve kolay şekilde uygulanır.
 • Isı ve ses yalıtımını destekler.
 • Don gibi doğa olaylarına karşı dayanıklıdır.
 • Üzerine sprey boya gibi malzemeler ile karalama yapılmaz.
 • Sağlığa tamamen zararsızdır.
Arslangünoğdu Mimarlık olarak yıllardan beri süregelen sektörel tecrübe ve profesyonel ekibimizle Cephe Sistemleri, Mimarlık ve İnşaat alanlarında çözüm odaklı projeler sunuyor, Kurumsal Çözüm Ortağınız olarak hizmet veriyoruz. Bahçeşehir Mimarlık, Bahçeşehir Cephe Sistemleri, Bahçeşehir İnşaat

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*