Strüktürel silikonlu alüminyum cephe sistemi

Alüminyum Giydirme Cephelerde Genleşme

Genleşme

Alüminyum giydirme cephe profilleri dolaylı ve dolaysız güneş radyasyonundan etkilenmekte, yüzey yansıtıcılık değerlerine göre farklı emicilik özellikleri göstermektedir. Alüminyum giydirme cephe uygulamalarında güneş radyasyonu etkisiyle oluşan genleşme değerleri iklim bölgelerine bağlı olarak farklılık göstermektedir.

Özellikle yüksek binaların dış cephelerinde güneş radyasyonu etkisiyle yaz ve kış dönemlerinde oluşan sıcaklık farklılıkları alüminyum profillerin genleşmeler miktarını arttırmaktadır. 200 metre yüksekliğinde yazın 55-600C’a, kışın -200C’a varan sıcaklık değerleri oluşmaktadır. Sıcaklık farklılıklarından oluşan genleşme miktarı göz önünde tutularak alüminyum giydirme cepheye ait düşey alüminyum profiller arasında yeterli açıklıkta derzler oluşturulmalıdır. Termik genleşme katsayısı 24 x 10-6 olan alüminyum profiller arasında, giydirme cephenin uygulanacağı yüksek yapıya ve iklim bölgesine ait kriterler dikkate alınmadan yeterli derz aralığı bırakılmazsa istenmeyen sesler ve derz noktalarında bozulmalar oluşur. Ayrıca klima sistemlerinin bulunduğu yüksek yapılarda, yazın alüminyum profillerin dış yüzeylerinde oluşan sıcaklık değeri 55-60oC’a ulaşırken iç yüzeylerinde klima etkisiyle oluşan sıcaklık yaklaşık 20oC olacak ve iki yüzey arasındaki fark 40oC ulaşacak bu da derz noktalarının önemini arttıracaktır. Genleşme miktarı yapıya özel hesaplanmalıdır.

Strüktürel silikonlu alüminyum cephe sistemi

Strüktürel silikonlu alüminyum cephe sistemi

Arslangünoğdu Mimarlık olarak yıllardan beri süregelen sektörel tecrübe ve profesyonel ekibimizle Cephe Sistemleri, Mimarlık ve İnşaat alanlarında çözüm odaklı projeler sunuyor, Kurumsal Çözüm Ortağınız olarak hizmet veriyoruz. Bahçeşehir Mimarlık, Bahçeşehir Cephe Sistemleri, Bahçeşehir İnşaat

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*