Başlıksız 3 1

Yatay-Düşey Kapaklı Giydirme Cephe Sistemi

Yatay-Düşey Kapaklı Giydirme Cephe Sistemi

Bu sistemde camları d ışarıdan baskı yoluyla tutan alt ve üst alüminyum kapak profilleri mevcuttur. Cam bölgesinde kapak altı ısı bariyeri olarak adlandırılan sert plastik elemanlar kullanılmakta ve alt kapak düşey alüminyum profille gövde profilin teması kesilerek ısı izolasyonu sağlanmaktadır.

Ayrıca içten düşey alüminyum profilin ve dıştan alt kapak profilinin fitil yuvalarına EPDM esaslı lastik fitilleryerleştirilir. Cam lastik fitilleri camla alüminyum profilleri birbirinden ayırır, su ve ses izolasyonu sağlar (Şekil 3.2). Yatay kayıtlarda camın tüm yükü camın alt tarafında kalan yatay kapak altı ısı bariyerine gelmektedir. Yükten dolayı yatay kapak altı ısı bariyerinde oluşabilecek deformasyonu önlemek üzere özel alüminyum profiller kullanılır. 10 cm’lik parçalar halinde kullanılan destek profillerinin üzerine plastik cam takozları konularak cam montajı gerçekleştirilir.

Şekil 3.5: Yatay düşey akslarda çelik görünümlü kapak uygulaması

Şekil 3.5: Yatay düşey akslarda çelik görünümlü kapak uygulaması

Sistemde yatay ve düşey akslarda alüminyum profiller dışarıdan görülmektedir. Farklı firmaların estetik açıdan çok alternatifli profil tipleri mevcuttur (Şekil 3.5). Düşey ve yatay akslarda vurgu istenildiğinde farklı genişlikte ve renkte alüminyum kapaklar kullanılabilir (Şekil 3.6). Genel olarak 50, 60 ve 80 mm genişliğinde tasarlanan sistemler isteğe bağlı olarak faklı genişliklerde de üretilmektedir. Ancak faklı genişlikte tasarlanan yeni sisteme uygun aksesuarlar da sistem üretici firma tarafından geliştirilmelidir. Aksesuar ve profil arasında gerekli uyum sağlanmazsa yalıtım değerleri istenilen düzeye ulaşamaz.

Şekil 3.6: Alternatif alüminyum üst kapak örneği

Şekil 3.6: Alternatif alüminyum üst kapak örneği

Yatay-düşey kapaklı giydirme cephe sistemlerinde dışa ve içe açılır kanatlar yapılmaktadır. Açılır Kanatlara ait doğrama profilleri dışarıdan algılanmakta ya da açılır kanatların olduğu alanlarda sadece camın göründüğü gizli profilli çözümler uygulanmaktadır. Kapaklı giydirme cephe sistemleri mastik taşıyıcılı (cam cama) cephe sistemlerine oranla daha ekonomiktir

Arslangünoğdu Mimarlık olarak yıllardan beri süregelen sektörel tecrübe ve profesyonel ekibimizle Cephe Sistemleri, Mimarlık ve İnşaat alanlarında çözüm odaklı projeler sunuyor, Kurumsal Çözüm Ortağınız olarak hizmet veriyoruz. Bahçeşehir Mimarlık, Bahçeşehir Cephe Sistemleri, Bahçeşehir İnşaat

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*