Su Yalıtım Uygulamalari

Su Sızdırmazlık – Su Yalıtımı

Su Sızdırmazlık

Giydirme cepheyi oluşturan kaplama malzemeleri ve bunu destekleyen tüm elemanlar herhangi bir sızıntıyı önlemek için dış cephe etkilerine karşı birlikte hareket etmeli, sızdırmaz özellikte tasarlanmalı, detaylandırılmalı ve uygulanmalıdır.

Sistemi oluşturan parçaların; cam, alüminyum, fitil ve izolasyon gibi malzemelerin, her birinin tek başına iken sahip olduğu ses, su, ısı yalıtımı gibi bir özelliği vardır. Ancak, tüm bu elemanların bir bütün halinde dış ortam koşullarına karşı davranışı, ancak belli testlerden geçirilerek tespit edilebilir. Eğer cephe sistemi testlerden geçirilmemişse, binanın dış ortam koşullarına karşı davranışı, ancak bina kullanımı ile zamanla gözlenebilir. Giydirme cephe sisteminde suyun bina içine nüfuz etmeye başlaması ve zarar vermesi değişik şekillerle olur. Bunlar:

  • – Direk yağmur ya da erime suyunun girişi,
  • – Kılcal hareket, – Cephenin drenaj sistemindeki aksaklıklar,
  • – Giydirme cephe boşluklarındaki basıncın eşitlenmemesi, şeklinde özetlenebilir. Cephe sistemlerinde suyun girdiği yerden genellikle hava da kolaylıkla girebilmektedir. Hava ve suyun nüfuz etmesinin etkileri ile:
  • – İç mekânda bitiş elemanları zarar görür,
  • – Yatay ve düşey profiller arasında ya da cam ünitelerin etrafındaki sızdırmazlık bozulur,
  • – Sistemin metal olan ara bağlantı elemanlarında suyun etkisiyle korozyon başlar ve taşıyıcılık özelliği azalır.
  • – Yalıtım malzemesi kalınlığının değişmesi ile ısı yalıtım malzemesinin yalıtım özelliği azalır. Şimdiye kadar cephe sistemlerinde yapılan araştırmalar, birçok giydirme cephe problemlerinin, farklı malzemelerin bileşim noktalarında meydana geldiğini göstermiştir.

Su-Yalıtım-Uygulamalari

Arslangünoğdu Mimarlık olarak yıllardan beri süregelen sektörel tecrübe ve profesyonel ekibimizle Cephe Sistemleri, Mimarlık ve İnşaat alanlarında çözüm odaklı projeler sunuyor, Kurumsal Çözüm Ortağınız olarak hizmet veriyoruz. Bahçeşehir Mimarlık, Bahçeşehir Cephe Sistemleri, Bahçeşehir İnşaat

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*