mantosur ic mekan uygulama

Mantosür Hazır Isı Yalıtım Sıvası – Yangın Yalıtımı

Mantosür Hazır Isı Yalıtım Sıvası

Tanımı: Mantosür Hazır ısı yalıtım sıvası olup inorganik kökenli özel olarak geliştirilmiş iç ve dış cephelerde kullanılan ısı, su, ses ve yangın yalıtımını aynı anda sağlayan ayrıca doğal yapısıyla da nefes alabilen kompozit bir harçtır. Islak formda olup su dahi ilave edilmeden kullanılmaktadır. Homejen yapısı hiçbir zaman bozulmaz.

YANGIN YALITIMI

YANGIN YALITIMI

Bileşimi: Ağırlıklı olarak yalıtım değeri yüksek kimi mikronize inorganik Si- O bileşenleriyle son yıllarda yalıtım sektöründe yapılan araştırmalar neticesinde olağanüstülüğü kanıtlanmış BOR madeninin değişik bileşenlerinden meydana gelmektedir. Yine uygulandıktan sonra uzun yıllar dayanımını stabil kılan kimi yapı kimyasal bileşenleriyle desteklenmiş olup sahasında her türlü yalıtımda, özellikle de ısı yalıtımında mükemmel bir üründür. Mantosür buhar difüzyon direnci yüksek olan, sadece binaya nefes aldıracak kadar buhar geçiren, mekanik yük ve darbelere yüksek derecede dayanıklı olan, en önemlisi; çevreye ve insan sağlığına zararı olmayan, kanserojen madde ihtiva etmeyen bir üründür. Bileşiminde bulunan kimi inorganik malzemelerden gelen sayılamayacak kadar çok ve girift olan hava gözenekleri sayesinde yazın kavurucu sıcaktan, kışın dondurucu soğuktan konfor düzeyi yüksek mekanlar oluşturarak bizleri koruyan bir yalıtım ürünüdür.

Mantosur Teknik Özellikler

Mantosur Teknik Özellikler

Mantosür tamamen inorganik olup, bünyesinde diğer kimi petrol ürünü yalıtım malzemeleri gibi zararlı sera gazları barındırmaz yine onlar gibi güneş ışınlarından gevreyip, deforme olmaz. Binalarımızda kullandığımız klasik sıvalarımız kadar uzun ömürlü, işçiliği kolay, ömrü ve işlevi göz önüne alındığında çok ekonomiktir.

Mantosür yoğunluk olarak; ısı yalıtım malzemesi olması gereği çok hafiftir. Bileşiminde bina ısıl iletkenliğini ya da bina statiğini ağırlık olarak olumsuz etlileyecek çimento ya da çimento esaslı katkılar içermez. Özel formülasyonu ile yanmazlık özelliği vardır.

Patentli bir ürün olup, PATENT NO =2010/00591 kalitesi TSE tarafından belgelendirilmiştir. TS EN 998-1 standardında olan ürünümüz aşağıdaki teknik özelliklere sahiptir.

Yüzey Hazırlama Ve Uygulama: 

mantosur-kullandigi-yerler

MONTOSÜR’ün KULLANILDIĞI YERLER

Uygulama yapılacak yüzey, tozdan ve kirden arındırılmalı, yüzeyden ayrılmış tabakalar (boya, kireç, boşluklu sıva gibi) sağlam yüzeye kadar temizlenir. Varsa çatlak ve çukur yüzeyler tamir harcıyla doldurularak yüzey düzgün hale getirilmelidir. Boyalı yüzeyler ise çentme yöntemi ile çizilerek tırtıllı bir yüzey oluşturulduktan sonra direkt olarak uygulanabilir. Uygulanacak yüzeye kalınlığı belirlemek için uygun aralıklarda çıtalar çakılmalı ve anolar hazırlanmalıdır. Homojen bir karışım olan Mantosür, önce devirli bir mikser ile (3-5 dakika) karıştırılıp kullanıma hazır hale getirilir. İki aşamada uygulanması yapılan Mantosür, ilk aşamada çelik mala ya da makina yardımıyla 1-2mm kalınlığında uygulanır. Kurumasını tamamladıktan sonra çıta, anolar veya fuga yardımıyla istenilen kalınlığa getirilir. Ambalajı açılmış Mantosür istenildiği kadar kullanıldıktan sonra tekrar hava almayacak şekilde muhafaza edilmelidir. Mantosür’e herhangi bir şekilde ilave katkı girilmemelidir. Uygulama ortam sıcaklığı +5ºC/+35ºC olmalıdır. Sıcaklık arttıkça kuruma süresi azalır. İyi bir netice alabilmek için tam kuruma gerçekleşmesi gerekir. Tam kuruma olmadığı takdirde üzerine kesinlikle herhangi bir işlem uygulanamaz.

Kuruma Süresi :

Mantosür’ün her kat uygulamasında, kuruma süresi 24 saattir. (23ºC %50 bağıl nem ortamında) Boya ya da diğer işlemlere hazır olma süresi aynı şartlarda 52 saattir. Farklı sıcaklık ve nem ortamlarında tam kuruma zamana bağlı kalmaksızın keskin bir aletle yoklama yapılarak kesinleştirilmelidir.

Sarfiyat :

1 cm kalınlık için 9-10 lt/m² dir.

Depolama :

Güneş ışığı almayan, ağzı kapalı ambalajında +5ºC/+35ºC arasında max 1 yıl süre ile depolanabilir.

Öneriler :

Uygulama sonrası yüzeyler kesinlikle dış etkenlerden korunmalı ve Decosür Dekoratif Tane Dokulu Sıva ile kaplanmalıdır. Yalıtım değerlerini doğru alabilmek için önerilen kalınlıklara riayet edilmelidir.

mantosur-ic-mekan-uygulama

mantosur--mevcut-bina-uygulama

Arslangünoğdu Mimarlık olarak yıllardan beri süregelen sektörel tecrübe ve profesyonel ekibimizle Cephe Sistemleri, Mimarlık ve İnşaat alanlarında çözüm odaklı projeler sunuyor, Kurumsal Çözüm Ortağınız olarak hizmet veriyoruz. Bahçeşehir Mimarlık, Bahçeşehir Cephe Sistemleri, Bahçeşehir İnşaat

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*