sı yalıtım malzemeleri ısı yalıtım levhası

Mantolama da Kullanılan Malzemeler ve Çeşitleri

Mantolama da Kullanılan Malzemeler ve Çeşitleri Nelerdir?

Mantolama’da kullanılan malzemeler ve mantolama çeşitleri, bu hizmeti almak isteyen birçok kişinin kafasını karıştırmaktadır. Öyle ki teknik terimleri içeren bu malzemeler, bazı firmalar tarafından süslenerek farklı şekillerde tarif edilmektedir. Bu yazımızda mantolama da kullanılan malzemeler, mantolama malzeme çeşitleri, mantolama ürünleri, dış cephe mantolama malzemeleri gibi sorulara cevaplar bulabilirsiniz.

Mantolama – Isı Yalıtım Elemanları

Mantolama’da kullanılan tüm malzemeler ve kullanım alanları hakkında geniş bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

1.Mantolama Levhaları ( EPS-XPS)

Isı Yalıtım Levhası

Isı Yalıtım Levhası

Her iki maddede petrolden elde edilip beyaz ve renkli olmak üzere ikiye ayrılır. Genellikle birçok kişi karbon gazı ile şişirilmiş EPS mantolama levhalarını tavsiye etmektedir. Hava alır ve bina ömrünü uzatır.

Ancak kullanılacak malzemenin %100 karbonlu olması gerekmektedir. Karbon, ısıl ışınların yansıyarak ısı iletkenliğinin azalmasını sağlamaktadır.

2.Isı Yalıtım Levhaları

Cam ya da taşın eritilerek lif haline getirildiği, liflerin bir arada tutulabilmesi amacıyla polimer bağlayıcıların kullanıldığı, açık gözeneklere sahip mantolama malzemelerine verilen genel addır. Taş yünü ve uygulaması oldukça zordur. Bu nedenle EPS kadar tercih edilmemektedir.

3.Mantolama yapıştırıcısı

EPS, XPS ve Taşyünü gibi yalıtım levhalarının, dış cephe ya da yatay yüzeye yapıştırılması amacıyla kullanılan polimer katkılı harçlara verilen addır.

4.Mantolama Dübeli

Dübelleme

Dübelleme

Mantolama levhalarının dış cephe ya da yatay yüzeylere fiziksel olarak tutturulması için kullanılan sert plastikten imal edilen tutucu gereçlerdir.

5.Donatı Filesi

Donatı filesi XPS, EPS ve Taşyünü gibi yalıtım levhalarının üzerine kaplanan sıvıda görülebilecek gerilmeleri ve çatlamaları önlemek amacıyla kullanılan cam elyaftan dokunmuş sıva fileleridir.

6.Isı Yalıtım Levhası Sıvası

Mantolama Levhalarının yüzeyde düzgün ve kesintisiz birleştirilmesiyle oluşan yüzeyin fileyle birlikte sıvanması sırasında kullanılan malzemedir.

7.Köşe Profili

Köşe Profili

Köşe Profili

Fileli, damlalı, denizlik, su basman, dilatasyon gibi çeşitleri bulunan profil tipleri, çeşitli sızma, fiziksel zararlar, çatlama ve aşınma gibi sorunları önlemek amacıyla kullanılan malzemelerdir.

8.Yalıtım Bandı

Özellikle köşe profili ve dış cephe mantolama malzemelerinin birleşiminde kullanılan bu bantlar bağlantı kesitlerinde çatlakları önlemek amacıyla kullanılmaktadır.

9.Plastik Kama

Su basman profillerin duvar ile mesafesini dengelemek amacıyla kullanılan malzemelerdir.

Arslangünoğdu Mimarlık olarak yıllardan beri süregelen sektörel tecrübe ve profesyonel ekibimizle Cephe Sistemleri, Mimarlık ve İnşaat alanlarında çözüm odaklı projeler sunuyor, Kurumsal Çözüm Ortağınız olarak hizmet veriyoruz. Bahçeşehir Mimarlık, Bahçeşehir Cephe Sistemleri, Bahçeşehir İnşaat

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*