Fileli sıva

Fileli Sıva Uygulaması

Fileli Sıva nasıl yapılır ?

Fileli sıva ilk kat ve son kat olarak 2 aşamada yapılır.

İlk kat sıva, dübelleme imalatından sonra uygulanmalıdır.Sıva yapılacak yüzeyin ısısı +5°C ~ +35°C  arasında olmalı, yüzey ısısı +35°C  den daha fazla ise sıva çok çabuk suyunu kaybedeceğinden uygulama yapılmamalıdır.Sıva ilk 24 saat içinde yağmurdan korunmalıdır.

Fileli Sıva Uygulaması

Fileli Sıva Uygulaması

İlk kat sıva 3×3 mm.dişli taraklı çelik mala ile ~2,5 mm.homojen kalınlık elde edilecek şekilde düzeltilmeli ve file hafifçe sıvaya gömülmelidir. Alkali dayanımlı fileler ilk kat sıvanın içine hafifçe gömülecek şekilde ve yatay ve düşey ek yerlerinde 10 cm. bindirme olacak şekilde uygulanmalıdır. Cephede zayıf bölgeler olarak tanımlanan kapı veya pencere kenarları gibi bölgelere ek takviye file ilk kat sıvanın içine yerleştirilerek zayıf kenarlar güçlendirilmelidir.

İlk kat sıva hafifçe suyunu çekmeye başladığında ve kurumadan ikinci kat sıva uygulanmalıdır. İkinci kat sıva yaparken donatı filesinin yerinde oynamasını veya ilk kat sıva içine gömülmesini engellemek için, hava durumuna bağlı olarak ilk kat sıvanın hafifçe suyunu atması beklenerek uygulama yapılır.İkinci kat sıva çelik mala ile yüzeyi pürüzsüz hale gelinceye kadar ve mala izi kalmayacak şekilde düzeltilmelidir ki sıva imalatı üzerine yapılacak olan dekoratif sıva, grenli boya vb. imalatlarda dalga diye tabir edilen izler çıkmasın.

Sıva da rüzgar ve sıcaklık etkisiyle hızlı su kaybı oluşunca su ile kürlenmelidir.

Standartta min.sarfiyat 5 kg/m2 olmalıdır.

Arslangünoğdu Mimarlık olarak yıllardan beri süregelen sektörel tecrübe ve profesyonel ekibimizle Cephe Sistemleri, Mimarlık ve İnşaat alanlarında çözüm odaklı projeler sunuyor, Kurumsal Çözüm Ortağınız olarak hizmet veriyoruz. Bahçeşehir Mimarlık, Bahçeşehir Cephe Sistemleri, Bahçeşehir İnşaat

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*