Başlıksız 1 2

Alüminyum Giydirme Cephe Sistemlerine Ait Modülasyon Etüdü

Modülasyon Etüdü

Alüminyum giydirme cephe sistemlerine ait modülasyon çalışmaları yapılırken işveren istekleri belirlenmeli, proje ve binaya ait veriler kesinleştirilmelidir (Tablo 5.1). İlk olarak projede giydirme cephe uygulanacak alanlar tespit edilmeli, alüminyum giydirme cephe kullanılan yüzeylerde alüminyum levha kaplama işlerinin istenip istenmediği, cephede doğal taş vb. başka bir kaplama sisteminin kullanılıp kullanılmayacağı belirlenmelidir.

Bina cephesinde alüminyum giydirme cephe ve farklı bir cephe kaplama sistemi kullanılacaksa iki sistemin birbiriyle olanilişkisi belirlenmelidir. Örneğin; alüminyum levha kullanılıyorsa alüminyum giydirme cephe ile hemyüz mü, cepheden ileride mi yoksa geride mi kalacağı işveren tarafından belirlenmelidir. Ya da farklı bir cephe kaplama sistemi kullanılıyorsa bu sistemin binanın iskeletinden ne kadar ilerde olacağı, derz aksları belirlenmelidir. Bu doğrultuda alüminyum giydirme cephelere ait yatay ve düşey akslarla diğer sistemlere ait derz aksları belli bir uyum içerisinde çözülmelidir. Binanın içinde alüminyum giydirme cephe sistemleriyle ilişkili bitiş malzeme kalınlıkları, asma tavan sistemi kullanılıp kullanılmayacağı bu aşamada bilinmeli, asma tavan kullanılacaksa yüksekliği netleştirilmelidir. Bu aşamada alüminyum giydirme cephe sistemi içinde hangi katlarda ve mekanlarda kaç adet pencere ve kapı kullanılacağı da kesinleştirilmelidir (Tablo 5.2). Bu bilgiler doğrultusunda alüminyum giydirme cephe sistemlerinin taşıyıcı strüktürünü oluşturan düşey alüminyum profillerin ve yatay alüminyum profillerin kullanılacağı akslar belirlenir. Uygulayıcı firma giydirme cephe plan, kesit, görünüş projesini yeniden çizer.

basliksiz-1

Arslangünoğdu Mimarlık olarak yıllardan beri süregelen sektörel tecrübe ve profesyonel ekibimizle Cephe Sistemleri, Mimarlık ve İnşaat alanlarında çözüm odaklı projeler sunuyor, Kurumsal Çözüm Ortağınız olarak hizmet veriyoruz. Bahçeşehir Mimarlık, Bahçeşehir Cephe Sistemleri, Bahçeşehir İnşaat

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*