İzolasyon Çeşitleri Neler?

İzolasyon Çeşitleri Neler?

İzolasyon Çeşitleri Neler?

İzolasyon çeşitleri binalara ses, ısı ve su yalıtımı gibi konularda yardımcı olur. Özellikle enerji masraflarının artması ile birlikte izolasyonun önemi de artmıştır. İzolasyon özellikle dış cephe kaplama ile yapıldığında ortaya estetik görünümlerin de çıkmasını sağlamaktadır.

İzolasyon Çeşitleri Neler?

İzolasyon Çeşitleri Neler?

İzolasyon Nedir?

İzolasyon çeşitleri için öncelikle izolasyonun ne olduğu üzerinde durmak yararlı olacaktır. Yalıtım olarak da bilinen bu yöntem binanın dış etkenlerden korunmasıdır. Yazları serin, kışları ise sıcak bir ortam sunmak için yararı olan bu yöntem; dışarıdan gelen sıcağı ya da soğuğu, gürültü ve sesi azaltarak konforlu bir yaşam alanı sunmaktadır.

Yalıtım aynı zamanda binanın dış etmenlere karşı korunmasını da sağladığı için binanın ömrünü uzatmaya da yardımcıdır. Isı konusunda ise yüzde 60’a varan tasarruf sunabilmektedir. Isı yalıtımı, ısı transferinin en iyi şekilde olmasını sağlar. Başka bir deyişle içerideki sıcak veya soğuk havayı tutarak talep edilen konforlu ısı değerlerinin elde edilmesini mümkün kılar.

İzolasyon ve Isı Yalıtım

İzolasyon ve Isı Yalıtım

Binaya yapılacak olan yalıtım ile binanın iç kısmıyla dış ortam arasında oluşan ısı alışverişi azalmakta, bu sayede de ısıtma ihtiyacının azalması mümkün olmaktadır. Yalıtım yapılırken binanın bulunduğu bölgenin de iklim koşulları dikkate alınır. Isı yalıtımı ile kış aylarında bina içindeki sıcaklık tutulur, yaz aylarında ise serinlik tutulmaktadır. Böylece mevsime göre ısıtma veya soğutma enerjisinin azalmasına katkıda bulunmaktadır.

Bahçeşehir Arslangündoğdu Mimarlık tarafından sunulan izolasyon hizmetleri binanızın ömrünü uzattığı gibi aynı zamanda daha konforlu bir yaşam alanına da kavuşmanızı sağlamaktadır. İzolasyon doğrudan malzemeler ile yapılabildiği gibi dış cephe kaplamaları sayesinde estetik bir görünüm verecek şekilde de uygulanabilmektedir.

İzolasyon Çeşitleri Neler?

İzolasyon çeşitleri kullanıma göre farklılık göstermektedir. İzolasyondan ilk olarak ısı yalıtımı anlaşılır. Binayı mevsime göre sıcak veya soğuk ısıdan koruyan ve enerji tasarrufunu önemli miktarda sağlayan bu yalıtım çeşidi, çevreci yapısıyla da öne çıkar.

Diğer izolasyon türleri ise su ve ses yalıtımıdır. Genel olarak ısı ve ses yalıtımı dış cephe kaplamalarda olduğu gibi birlikte olabilir. Su yalıtımı ise tesisatın korunmasını ve sesinin azaltılması için tesisata uygulanan yalıtımdır.

Arslangünoğdu Mimarlık olarak yıllardan beri süregelen sektörel tecrübe ve profesyonel ekibimizle Cephe Sistemleri, Mimarlık ve İnşaat alanlarında çözüm odaklı projeler sunuyor, Kurumsal Çözüm Ortağınız olarak hizmet veriyoruz. Bahçeşehir Mimarlık, Bahçeşehir Cephe Sistemleri, Bahçeşehir İnşaat

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*