İzolasyon

İzolasyon Nedir?

İzolasyon Nedir?

İzolasyon ya da yalıtım binaların ses ve ısı yalıtımlarının sağlanması amacıyla yapılmaktadır. Temel olarak yalıtım yapıldığında ortamın dış etmenlerden korunması söz konusudur. Ses ve ısı yalıtımının yanında aynı zamanda nem gibi binalarda sık görülen istenmeyen durumlara karşı da koruma sunulur.

İzolasyon Nedir?

İzolasyon Nedir?

İzolasyon Neden Önemli?

İzolasyon yaptırmak binaların ömrünü uzatan, enerji giderlerini azaltan ve yapıyı korunaklı hale getiren bir yöntemdir. Özellikle gerek enerji kaynaklarının çok kullanımı ile çevreye karşı oluşan kötü etkiler gerekse de maliyetlerinin artması sonucunda binalarda yalıtımın önemi çok daha fazla artmıştır. İzolasyon sayesinde binanın ısı değerleri artış gösterir.

İzolasyonun Önemi

İzolasyonun Önemi

Yalıtım olmayan bir binada ısı dış cephenin etkisiyle çabuk dağılım gösterir. Ancak yalıtım malzemesi sayesinde dışarıdaki soğukluk içeriye çok daha az etki eder ve içerideki sıcak hava da dışarıya yayılmaz. Bunun sonucunda ise ısınma maliyetlerinde önemli bir düşüş söz konusu olur. Sadece ısınma amacıyla değil, sıcak havalarda soğutma maliyetlerinin de yalıtım düşmesine neden olabilir çünkü dışarıdaki sıcak havanın içeriye girmesini de az miktarda tutar. İzolasyon aynı zamanda binayı yangın, nem ve sese karşı da korur.

İzolasyon Yaptırmanın Faydaları Neler?

İzolasyon yaptırmanın faydaları genel olarak şu şekilde sıralanabilir;

  • Binanın su, nem ve hava koşullarından etkilenmemesini sağlar. Binaların taşıyıcı kısmında yer alan demirlerin de paslanmasının önüne izolasyon ile geçilebilir. Binada oluşacak bakteri ve küf gibi akarların da oluşmasını engelleyebilir.
  • Isı üzerine yüzde 60 oranında tasarruf sunar. Binanın iç ve dış kısmı arasındaki ısı alışverişini azaltır. Buna bağı olarak da tasarruf ve enerji kaynaklarının da daha az kullanılmasını sağlar.
  • Arslangündoğdu Mimarlık Bahçeşehir gibi profesyonel şekilde izolasyon yapıldığında uzun ömürlüdür ve yıllar boyunca değişim veya bakım gerektirmez. Bakımının neredeyse hiç gerekmemesi sayesinde kullanıcılarına rahatlık sağlar.
  • Yangın gibi durumlara da geciktirici etki gösterir. Yalıtım malzemeleri yangına belirli seviyelerde direnç gösterecek şekilde üretilir. Buna bağlı olarak da yangın çıkması halinde geciktirici etki gösterir veya yangının başka bölgelere sıçramasını engelleyerek can ve mal güvenliği açısından da önemli yararlar sunar.
Arslangünoğdu Mimarlık olarak yıllardan beri süregelen sektörel tecrübe ve profesyonel ekibimizle Cephe Sistemleri, Mimarlık ve İnşaat alanlarında çözüm odaklı projeler sunuyor, Kurumsal Çözüm Ortağınız olarak hizmet veriyoruz. Bahçeşehir Mimarlık, Bahçeşehir Cephe Sistemleri, Bahçeşehir İnşaat

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*