Dış Cephe Mantolama Rutubeti Önler mi?

Dış Cephe Mantolama Rutubeti Önler mi?

Dış Cephe Mantolama Rutubeti Önler mi?

Dış cephe mantolama binalara ses ve ısı yalıtımı için yararlar sunar. Bunun yanında rutubetin yani nemin de önlenmesinde yardımcı olabilir. Başarılı bir şekilde uygulanmış mantolama uzun yıllar boyunca binanızı olumsuz etmenlere karşı korur.

Dış Cephe Mantolama Nedir?

Dış cephe mantolama basit ifadesiyle binanın ısı kaybının en az seviyeye indirgenmesi için yapılır. Dış cephe bu kapsamda, mantolama için uygun olan çeşitli malzemeler ile kaplanır. Böylece binadan dışarıya olacak ısı kaybı azaltılır, enerji tasarrufu yüksek seviyede sağlanır. Kış aylarında özellikle binalarda yaşanan ısı kaybının büyük ölçüde önüne geçilir. Yaz aylarında ise daha serin bir ortam oluşur ve böylece soğutma masrafları da azaltılmış olur.

Mantolama

Mantolama

Mantolama ile birlikte kış aylarında daha ekonomik ısınmak mümkün olur. Yalıtımı olmayan bir binanın ısınması için daha yüksek seviyelerde kombi, kazan veya soba yakmak gerekirken yalıtım olan binanın ısı talebi daha düşük olacaktır. Bu da ekonomik olarak tasarruf sağladığı gibi doğal kaynakların tüketilmesini de azalttığı için çevresel yarar da sağlar.

Ayrıca mantolama yalıtım dışında binanın dış cephesinin korunmasına da yardımcı olur. Kar ve yağmur gibi hava olaylarına karşılık binanın cephesinin aşınmasını engeller. Deprem esnasında duvarda meydana gelebilecek kesintilerin de oluşmasını engellemekte yardımcı olabilir.

Mantolama Rutubeti Engeller mi?

Dış cephe mantolama sadece yalıtım açısından sundukları ile değil aynı zamanda yapının sağlıklı ve konforlu bir hale gelmesi açısından da yardımcı olur. Rutubet binalarda soğuk hava ve duvarın içindeki çatlaklardan suyun sızması ile oluşur. Mantolama ile binanın dış cephesi kaplandığı için suyun duvar içine sızmasının önüne geçilir. Bunun yanında mantolamanın dışındaki kaplamadan su geçmiş olsa bile mantolama malzemesi suyu tutmaz ve duvar içine girişini de engeller. Bu özellikleri ile birlikte mantolama rutubetin engellenmesinde de önemli yararlar gösterir.

Rutubet

Rutubet

Avcılar Dış Cephe Arslangündoğdu Mimarlık tarafından sunulan mantolama çözümleri binaları daha konforlu ve sağlıklı hale getirmeyi başarıyor. Mantolama sayesinde sadece bina sakinleri değil, binanın ömrünü uzatan bir uygulama olması sayesinde sahipleri de önemli avantajlar elde ediyor.

Arslangünoğdu Mimarlık olarak yıllardan beri süregelen sektörel tecrübe ve profesyonel ekibimizle Cephe Sistemleri, Mimarlık ve İnşaat alanlarında çözüm odaklı projeler sunuyor, Kurumsal Çözüm Ortağınız olarak hizmet veriyoruz. Bahçeşehir Mimarlık, Bahçeşehir Cephe Sistemleri, Bahçeşehir İnşaat

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*