Giydirme Cephe Sistemleri

Giydirme Cephe Sistemleri

Giydirme Cephe Sistemleri

Giydirme cephe sistemleri günümüz mimarisinde binalara estetik değer katmak için sıklıkla kullanılır. Taşıyıcı özelliğine sahip olmayan binaların dış cephelerini kaplamak amacıyla kullanılan bu sistemlerde taş, cam, kompozit ya da metal levha gibi farklı malzemeler kullanılmaktadır.

Giydirme Cephe Sistemleri

Giydirme Cephe Sistemleri

Giydirme Cephe Sistemi Nedir?

Giydirme cephe sistemleri taşıyıcı özelliği olmayan binaların dış cephesinde kaplama amacıyla kullanılır. Cam, kompozit, taş veya metal levha gibi farklı malzemeler bu sistemlerde tercih edilir. Dış etkenlere koruyucu olan sistemler aynı zamanda estetik görünüm açısından da binanın değerinin yükselmesine olanak tanırlar. Özellikle yüksek katlı binalarda binaya bütünlüklü bir görünüm katmak ve prestij sağlamak amacıyla sıklıkla tercih edilirler. Aynı zamanda kaplama sistemler mimari aşamada veya inşaat kısmında sehven yapılmış yanlışların örtülmesi amacıyla da tercih edilirler.

Giydirme Cephe Sistemleri Özellikleri Neler?

Giydirme cephe özellikleri arasında ilk olarak öne çıkan hafif ve ince yapıda olmasıdır. Bu bakımdan da binanın yapısına kayda değer ekstra bir yük oluşturmazlar. Aynı zamanda hızlı uygulanabilir olmaları da istenilen kaplamaya kısa sürelerde kavuşmayı sağlar. Kullanılacak malzemeye göre temizlik açısından da avantajlar sağlarlar. Örneğin tamamen cam kaplama tercih edildiğinde kolay şekilde temizlenebilir ve ömürlük kullanıma sahip olunabilir.

Cam Cephe Sistemleri

Cam Cephe Sistemleri

Binaya kattıkları estetik değer de yüksektir ve kaplamalar özellikle iş dünyasında olan markaların binalarında prestij amaçlı da sık kullanılır. Bahsedilen bu avantajlarından yararlanmak için ise sistemin mutlaka doğru şekilde planlanması ve uygulanması gerekir. Bunun için de alanında profesyonel hizmet sunan Arslangündoğdu Mimarlık ile çalışma yapabilirsiniz.

Giydirme Cephe Türleri Neler?

Giydirme cephe sistemleri temelde ağırlıklarına göre iki farklı şekilde sınıflandırılır. Panellerin ağırlığı 100 kg/m2’den büyük olması halinde ağır asma, bu değerden küçük olması halinde ise hafif asma giydirme ismini alırlar. Ağır asma giydirmeler beton esaslı malzemeler kullanılarak yapılabilir.

Cam Giydirme Cephe

Cam Giydirme Cephe

Bu sistemde kalıp şekli çok çeşitli olacağından istenen görünümü yakalamak kolaydır. Hafif asma giydirme sistemlerde ise geleneksel doğrama sistemleri kullanılır. Bu yöntemde doğrama elemanları taşıyıcı sistem üzerine kurulur ve cephe elemanları da binanın taşıyıcı sistemine monte edilerek taşınır.

Arslangünoğdu Mimarlık olarak yıllardan beri süregelen sektörel tecrübe ve profesyonel ekibimizle Cephe Sistemleri, Mimarlık ve İnşaat alanlarında çözüm odaklı projeler sunuyor, Kurumsal Çözüm Ortağınız olarak hizmet veriyoruz. Bahçeşehir Mimarlık, Bahçeşehir Cephe Sistemleri, Bahçeşehir İnşaat

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*