Çatı Modelleri

Çatı Modelleri 2022

Çatı Modelleri 2022

Çatı modelleri yapıların çatı sistemleri kurulurken görünümlerini belirleyen farklı modellerden oluşuyor. Günümüz çatı çözümlerinde farklı modeller bulunur ve her birisinin işlevsel ve estetik katkıları vardır. Özellikle modern görünüm istenen yapılarda 2022’de en çok tercih edilen çatı modelleri öne çıkıyor.

Çatı Modelleri Neler?

Çatı modelleri eğim ve yapılış şekillerine göre iki ana başlıkta incelenebilir. Çatı eğimi, temel olarak çatının üst noktasında yer alan yatay doğrultu ile oluşan açıdan oluşur. Çatının eğiminde belirlenmesinde ise kullanılan kaplama malzemesi, atmosferik tesirler ve çevre yapılar ile uyumluluğu gözetilir. Eğilimlerine göre de çatılar üç sınıfa ayrılmaktadır; 10 – 200 arası eğimde olanlar düşük, 200 – 400 arası olanlar orta, 500 ve üstü olanlar ise yüksek eğimli çatılar olarak adlandırılır.

Çatı Çeşitleri

Çatı Çeşitleri

Yapılış şekline göre çatılar ise çatının mimari şekline, yapılışında kullanılan malzemelere ve oturacağı mesnetlere göre belirlenir.

Popüler Çatı Modelleri

Günümüze değin işlevsel ve estetik beklentileri karşılayan çeşitli çatı modelleri gelişmiştir. Bunlar arasında 2022 yılında ahşap oturtma çatılar popülerliklerini korumayı sürdürüyor. Bu çatılar; taşıyıcı duvar, kiriş ya da betonarme döşeme üzerine oturtulmaktadır. Ters V görünümü verir ve klasik çatı olarak kabul edilir.

Ahşap asma çatılar da yine popüler modeller arasında yer alıyor. Çatıyı taşıyacak kiriş ya da bölme duvar arasında mesafenin 4 metreden daha fazla olması halinde asma çatı kullanılır. Bu sistem parçalı yapıdan oluşur ve uzun duvar aralıklarını kapatmak için ideal sonuçlar sunar.

Çatı Modelleri 2022

Çatı Modelleri 2022

Tek yöne eğilimli çatı çeşitleri de özellikle villa ya da doğada ev yapmak isteyenler tarafından kullanılan popüler modellerden birisi olarak öne çıkıyor. Yapımı kolay ve maliyeti az olan bu çatı sistemi, özellikle ahşap yapılarda estetik görünümü ile etkileyici bir görünüm sunuyor.

Beşik ve kırma çatı modelleri de yine popüler olan çatı sistemleri arasında yer alıyor. Kenar sayısı kadar eğimli yüzeye sahip olan bu çatılar da özellikle modern yapılarda kullanılıyor. Bahçeşehir Dış Cephe Arslangündoğdu Mimarlık tarafından sağlanan çatı sistemlerinde yapınızın işlevsel ve estetik beklentilerini karşılayacak modern çözümlerden yararlanabilirsiniz.

Arslangünoğdu Mimarlık olarak yıllardan beri süregelen sektörel tecrübe ve profesyonel ekibimizle Cephe Sistemleri, Mimarlık ve İnşaat alanlarında çözüm odaklı projeler sunuyor, Kurumsal Çözüm Ortağınız olarak hizmet veriyoruz. Bahçeşehir Mimarlık, Bahçeşehir Cephe Sistemleri, Bahçeşehir İnşaat

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*