Dış Cephe Macunu

Dış cephe macunu

Dış cephe beton, tuğla, sıva vb. yapı malzemelerinde dolgu ve yüzey düzeltme amaçlı kullanılabilen iyi yapışan, yüksek su ve atmosfer dayanıklılığına sahip, elastik, doldurma gücü iyi, kullanıma hazır dış cepheler için özel geliştirilmiş macundur.

Yüzey Hazırlama

Yeni boyanacak yüzeyler Brüt beton, sıva vb. yüzeyler raspalanarak yüzeydeki tozlar alınır. Yüzeyde kalıp ayırıcı vb. yağlar varsa yüzey kimyasal veya deterjanlı yıkamaya tabi tutuyur. Kimyasal veya deterjanlı yıkama yapılan yüzey duru suyla bir defa daha yıkanmalıdır. Hazırlanan kuru, tozsuz ve temiz yüzeyin tamamı veya problemli bölgeler Marshall Dış Cephe Macunu uygulanmaya hazır haldedir.Yüksek emici ve tozuyan yüzeylerde, uygulama öncesi çok ince 1 kat Akrikor Silikonlu Şeffaf Astar veya İzolasyon Astarı kullanılması önerilir.

Eski boyalı yüzeylerde Yüzeydeki kabarmış gevşek boyaların tamamı kazınarak temizlenir. Kazınamayan iyi tutunmuş boyaların üstü hafif zımparalanır. Tüm yüzeydeki serbest toz uzaklaştırılır. Boyanın kazınmasından dolayı oluşan seviye farklılıkları Marshall Dış Cephe Macunu ile doldurularak giderilir. Arzu edilirse yüzeyin sağlamlaşması ve daha düzgün olması için tüm yüzeye 1 kat Marshall Dış Cephe Macunu uygulanabilir. Bu tarzda yayılacak uygulamalardan alt yüzeydeki boyanın sağlam olmasına dikkat edilmelidir. Macun kuruyunca uygulama kaynaklı izler zımparalanarak düzeltilir.

Uygulama Önerilen uygulama araçları: Spatula, Esnek Çelik Mala İnceltme oranı: İnceltme gerekmez. Uygulamaya hazır haldedir. Uygulama: Ürün kullanılmadan önce ambalajı içinde homojen hale gelinceye kadar karıştırılmalıdır. Uygulama yapılacak yüzeyin kuru ve tozsuz olmasına dikkat edilmelidir. Uygulama lokal tamir şeklinde yüzeydeki bozuklukları gidermek amaçlı ise mala, spatula ile çukurlara macun biraz taşırarak uygulanır. Kuruduktan sonra zımparalanarak taşan binme yerleri düzeltilir. Zımparalama sonucu oluşan toz uzaklaştırılır ve yüzey son kat boyanmaya hazır hale gelir. Son kat boyaya düzgün bir yüzey hazırlamak için Marshall Dış Cephe Macunu tüm yüzeye uygulanacak ise öncelikle yüzeydeki çukurlar doldurulur, bu kısımlar tam kuruduktan sonra (ön tamir sonrası) tüm yüzeye mala veya spatula ile ince bir kat halinde macun uygulaması yapılır. Macun kuruduktan sonra hafif bir zımpara işlemi yapılarak zımpara tozları yüzeyden uzaklaştırılır. Yüzey son kat boya uygulaması için hazır haldedir

Uygulamada dikkat edilecek hususlar

• Kullanmadan önce macun ambalajı içinde karıştırılmalıdır.

• +5°C’nin altındaki, +35°C’nin üstündeki ortamlarda yapılan uygulamalarda yüzey problemleri yaşanabilir.

• Uygulama katlarının kalınlığı 1 mm’yi geçmemelidir.

• Bol esinti ve direkt güneş ışığı altında uygulama yapmayınız.

• İnceltmeden kullanılmalıdır.

 Astar ve kat uygulamaları arasında 24 saat beklenmelidir.

 Macun uygulama kalınlığına bağlı olarak tam dipkuruma sonrasında son kat uygulaması başlatılabilir

Uygulama Araçlarının Temizliği Uygulama araçları, kullanımdan hemen sonra su ile temizlenmelidir

Arslangünoğdu Mimarlık olarak yıllardan beri süregelen sektörel tecrübe ve profesyonel ekibimizle Cephe Sistemleri, Mimarlık ve İnşaat alanlarında çözüm odaklı projeler sunuyor, Kurumsal Çözüm Ortağınız olarak hizmet veriyoruz. Bahçeşehir Mimarlık, Bahçeşehir Cephe Sistemleri, Bahçeşehir İnşaat

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*