Başlıksız 2 2

Alüminyum Giydirme Cephe Maliyet Hesabı

Alüminyum Giydirme Cephe Maliyet Hesabı

Alüminyum giydirme cephe sistemleri özellikle yüksek binalarda benzer modüllerin tekrarı ile oluşmaktadır. 40 katlı bir binada genellikle tüm katlarda yatay kayıtların aksları aynı mesafede planlanmakta ancak mimari konsepten oluşan form değişikliklerinde belli katlarda farklılık göstermektedir.

Alüminyum giydirme cephe sistemlerine ait maliyet hesabında alüminyum profiller ve aksesuarlar farklı kalemler olarak hesaplanır. Binalarda tüm cephelere ait malzemeleri hesaplamak uzun ve hata yapmaya elverişli olduğundan genellikle tekrar eden modülasyon seçilerek belli bir alana ait maliyet hesaplanır. Daha sonra bu maliyet m2 maliyete dönüştürülerek tüm binaya ait alüminyum giydirme cephe m2 maliyeti olarak teklife işlenir (Tablo 5.5).

Maliyet hesabında alüminyum profiller farklı bir kalem olarak hesaplanmalıdır. Alüminyum profil üretici firmalar genellikle profillerin boylarını 6 mt veya 7.30 mt gibi standart ölçülere bağlar, üretir ve stoklar. Uygulayıcı firma proje bazında ihtiyacı olan miktarı standart profil boylarını göz önüne alarak hesaplar ve sipariş ederek temin eder. Ancak standart ölçüler çerçevesinde çok fazla fire oluşuyorsa, sipariş edilecek miktar belli bir m2’ nin üzerindeyse uygulayıcı firma profil üretici firmadan standart dışı, istediği uzunlukta profil talep edebilir. Ancak stokta hazır bulunmayan profillerin temini standart profillere göre daha uzun zaman almaktadır. Modülasyon etüdü aşamasında belirlenen aks aralıkları maliyet hesabını etkilemektedir. Ayrıca binanın kat yüksekliği de profillerdeki fire miktarını etkilemektedir. 2.5 mt kat yüksekliğine sahip bir bina olduğunu düşünelim, bir adet düşey alüminyum profille iki katı geçmek için 5 mt profil gereklidir. 6 mt standart boyda üretilen profilde her düşey aks için 1 mt fire oluşmaktadır. Dolayısıyla seçilen örnek modülasyonda fireleriyle birlikte ne kadar alüminyum profil kullanıldığı hesaplanmalıdır. Uygulayıcı firmalar alüminyum profili genellikle kg fiyatıyla aldığından analizlerde kg fiyatını kullanmayı tercih etmektedir. Isı izolasyonlu profiller varsa farklı bir kalemde toplanır, mt cinsinden fireli miktarı bulunan alüminyum profiller, kg/mt değerleriyle çarpılır. Standart profillerde, ağırlık ile ham profil birim ağırlık fiyatı çarpılır. Daha sonra herbir profilin sistem içinde hangi yüzey kaplama işlemlerine tabi olacağı tespit edilir, kaplama miktarı ile birim maliyeti çarpılır. Kullanılan aksesuarlar ise mt veya adet cinsinden hesaplanır, birim maliyetleri ile çarpılarak aksesuarlara ait toplam maliyet bulunur. Bulunan değerler analiz edilen modülün toplam m2 değerine bölünür. Ham profil, yüzüy işlemleri (fırın boya veya eloksalleme), aksesuarlar için elde edilen m2 maliyetlerine, nakliye, işçilik, genel gider, kar ve vergi, m2 maliyetleri eklenir. Örnek modülasyona ait hesaplanan m2 fiyatı, giydirme cephe sistemine ait birim m2 fiyatı olarak teklife aktarılır (Tablo 5.6).

basliksiz-2

Tablo 5.5: Modülasyon Maliyet Analiz Örneği

Tablo5.5:Devam

Tablo5.5:Devamı

Arslangünoğdu Mimarlık olarak yıllardan beri süregelen sektörel tecrübe ve profesyonel ekibimizle Cephe Sistemleri, Mimarlık ve İnşaat alanlarında çözüm odaklı projeler sunuyor, Kurumsal Çözüm Ortağınız olarak hizmet veriyoruz. Bahçeşehir Mimarlık, Bahçeşehir Cephe Sistemleri, Bahçeşehir İnşaat

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*